Regulamin Wewnętrzny

 

REGULAMIN WEWNĘTRZNYSTOWARZYSZENIA
WINCENTYŃSKIEJ MŁODZIEŻY MARYJNEJ W POLSCE

Na podstawie § 35 Statutu Stowarzyszenia Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej w Polsce (zwanego dalej ,,Statutem") redakcją i wprowadzaniem zmian do Regulaminu Wewnętrznego Stowarzyszenia Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej w Polsce zajmuje się Zarząd Krajowy.

 

POSTANOWIENIA OGÓLNE

1. Oficjalną nazwą Stowarzyszenia w Polsce jest: ,,Wincentyńska Młodzież Maryjna", w skrócie WMM (por. §1.4 Statutu). Na terenie Polski używana jest także nazwa ,,Młodzież Maryjna" lub ,,Dzieci Maryi". W niniejszym Regulaminie określane jest terminem: ,,Stowarzyszenie".

2. Siedziba Stowarzyszenia znajduje się w Domu Sióstr Miłosierdzia przy ul. Warszawskiej 8, 31-155 w Krakowie. Kontakt: sekretariatjmv@wp.pl.

3. Hasłem Stowarzyszenia są słowa: ,,O Maryjo, bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy".

4. Zawołaniem Stowarzyszenia są słowa: ,,Cześć Maryi!". Odpowiedź brzmi: ,,Cześć Niepokalanej".

5. Hymnem Stowarzyszenia jest następujący tekst:

1. Chcemy być dziećmi Twoimi
Matką nazywać Ciebie
Bądź przy nas, prowadź za rękę
Byśmy spotkali się w Niebie

2. Niech nas prowadzi przez życie
Znak Twojej dla nas miłości
Mały Cudowny Medalik
Tarcza i puklerz wierności

3. Matko, bez grzechu poczęta
Daj nam iść wspólną drogą
Kochać Jezusa na zawsze
Różaniec odmawiać z Tobą

4. Pozwól nam czuwać przy Tobie
Wiarę w niewiernych obudzić
Wyjednaj łaski od Boga
Błogosław w pracy dla ludzi

6. Odznaką organizacyjną czyli znakiem rozpoznawczym członka Stowarzyszenia jest Cudowny Medalik objawiony św. Katarzynie Labouré w 1830r. przy Rue du Bac w Paryżu.

7. Emblematem Stowarzyszenia jest Medal Niepokalanej koloru srebrnego, wielkości ok. 4 cm. na różowej, zielonej lub niebieskiej wstążce o szerokości 2,5 cm, zwany dalej ,,Medalem".

8. Strojem uroczystym członka Stowarzyszenia jest strój galowy z Medalem. Medal powinien znajdować się na wysokości serca, a końce wstążki skrzyżowane z tyłu i przypięte do ubrania.

 

CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA

Przyjmowanie emblematów

9. Medal na różowej wstążce może otrzymać osoba, która ukończyła 10 r.ż. bądź ukończy go w bieżącym roku kalendarzowym oraz odbyła przynajmniej roczny okres formacji (por. §12.4 Statutu). Jednocześnie kandydat dokonuje Aktu Oddania się (por. §12.1 Statutu) i tym samym zostaje przyjęty w poczet członków Stowarzyszenia. Tekst Aktu Oddania się:

Matko Boża, Niepokalana Maryjo! Tobie poświęcam ciało i duszę moją, wszystkie modlitwy i prace, radości i cierpienia, wszystko, czym jestem i co posiadam. Ochotnym sercem oddaję się Tobie w niewolę miłości. Pozostawiam Ci zupełną swobodę posługiwania się mną dla zbawienia ludzi i ku pomocy Kościołowi świętemu, którego jesteś Matką. Chcę odtąd czynić wszystko z Tobą, przez Ciebie i dla Ciebie. Wiem, że własnymi siłami niczego nie dokonam. Ty zaś wszystko możesz, co jest wolą Twego Syna i zawsze zwyciężasz. Spraw więc, Wspomożycielko Wiernych, aby moja rodzina, parafia i cała Ojczyzna były rzeczywistym królestwem Twego Syna i Twoim. Amen.

10. Medal na zielonej wstążce może przyjąć członek Stowarzyszenia, który ukończył przynajmniej 12 r.ż. bądź ukończy go w bieżącym roku kalendarzowym. Przyjmując medal, członek odnawia swój Akt Oddania się:

Matko Boża, Niepokalana Maryjo! Tobie poświęcam ciało i duszę moją, wszystkie modlitwy i prace, radości i cierpienia, wszystko, czym jestem i co posiadam. Ochotnym sercem oddaję się Tobie w niewolę miłości. Pozostawiam Ci zupełną swobodę posługiwania się mną dla zbawienia ludzi i ku pomocy Kościołowi świętemu, którego jesteś Matką. Chcę odtąd czynić wszystko z Tobą, przez Ciebie i dla Ciebie. Wiem, że własnymi siłami niczego nie dokonam. Ty zaś wszystko możesz, co jest wolą Twego Syna i zawsze zwyciężasz. Spraw więc, Wspomożycielko Wiernych, aby moja rodzina, parafia i cała Ojczyzna były rzeczywistym królestwem Twego Syna i Twoim. Amen.

11. Medal na niebieskiej wstążce może przyjąć członek Stowarzyszenia, który ukończył przynajmniej 15 r.ż. lub ukończy go w bieżącym roku kalendarzowym. Dokonuje wówczas Aktu Poświęcenia się Maryi (§9 Statutu) czyli konsekracji. Tekst Aktu Poświęcenia się:

Panie Jezu, idąc za przykładem Maryi, chcę cię odkrywać! Z Nią, Matką Kościoła, i w sercu służącej wspólnoty chcę być Twoją obecnością, poświęcając się całkowicie ewangelizacji.

Panie Jezu, idąc za przykładem Maryi, chcę podążać za Tobą! Z Maryją, uprzywilejowaną córką Boga Ojca, w pełni wiary w moją konsekrację chrzcielną, chcę być jak Ty ewangelizatorem ubogich przez budowanie Życia, Miłości i Pokoju!

Panie Jezu, jak Maryja, chcę Cię kochać! Razem z Nią, rozmodloną Dziewicą, pełną Ducha Świętego, chcę uczynić moje życie drogą Modlitwy i Służby, w prostocie i pokorze przyjmując duchowość Magnificat.

Panie Jezu, jak Maryja, chcę się Tobie ofiarować! Z nią, pierwszym uczniem,
chcę otworzyć moje serce i umysł na misję, tak, aby dary, które mi dałeś, mogły także dotrzeć do młodzieży świata, stając się Twoimi rękoma dla innych.
O Maryjo, bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy.

12. Kolejność przyjmowania Medali powinna być zachowana bez względu na wiek kandydata/członka Stowarzyszenia. 

 

STRUKTURY STOWARZYSZENIA

Grupa lokalna

13. Spotkania formacyjne grupy lokalnej Stowarzyszenia powinny odbywać się raz w tygodniu z podziałem na grupy (diakonie) wiekowe (§29.2 Statutu).

14. Elementem każdego spotkania formacyjnego grupy lokalnej powinna być 1 tajemnica różańca.

15. Zasadnicze tematy spotkań formacyjnych grupy lokalnej:

a) zapoznanie uczestników z treścią objawień na rue du Bac oraz symboliką Cudownego Medalika,
b) przybliżenie cnót maryjnych,
c) zapoznanie z treścią tajemnic Różańca Św. i sposobami jego odmawiania,
d) wdrażanie do czytania i rozważania Pisma Św. i lektury maryjnej,
e) wprowadzenie w różne sposoby i rodzaje modlitwy,
f) uwrażliwianie członków Stowarzyszenia na misyjne posłannictwo Kościoła oraz apostolstwo w swoim środowisku,
g) przygotowanie do pełnego przeżywania Mszy Św.

16. Pomocami w formacji grupy lokalnej Stowarzyszenia są m.in. Program Formacyjny oraz czasopismo Stowarzyszenia. Udostępnianiem Programu Formacyjnego zajmuje się Sekretariat Krajowy.

17. Nowa grupa pod koniec pierwszego roku swej działalności przedstawia Zarządowi Krajowemu wniosek o oficjalne przyjęcie jej do Stowarzyszenia (por. §30 Statutu) według załączonego do Regulaminu wzoru (Załącznik nr 1).

18. Uroczyste przyjęcie nowego członka do Stowarzyszenia powinno odbywać się w czasie Mszy Św., po liturgii słowa (Wniosek o przyjęcie w poczet członków Stowarzyszenia w Załączniku nr 2).

 

Animatorzy (por. §29.5)

19. Formacja Animatora Stowarzyszenia obejmuje 15 spotkań szkoleniowych.

20. Formację Animatora może rozpocząć członek Stowarzyszenia, którzy ukończył szkołę podstawową. Formacja powinna trwać min. 2,5 roku.

21. Formacja animatora kończy się uroczystym mianowaniem na Animatora Stowarzyszenia wraz z wręczeniem dyplomu i odznaki Animatora.

 

Zarząd Stowarzyszenia

22. Zadania Przewodniczącego zostały określone w §24.3 Statutu. Na podstawie §24.4 Statutu ustala się zadania pozostałych członków Zarządu.

23. Zadania Wiceprzewodniczącego:

– w okolicznościach przewidzianych w Statucie zastępuje Przewodniczącego,
– we wszystkim wspiera Przewodniczącego w jego obowiązkach i ściśle z nim współpracuje,
– reprezentuje Przewodniczącego.

24. Zadania Sekretarza:

– zajmuje się protokołowaniem prac Zarządu,
– zajmuje się korespondencją krajową,
– przygotowuje materiały potrzebne do pracy Zarządu,
– zajmuje się obsługą kanałów społecznościowych i strony internetowej,
– koordynuje pracę Sekretariatu Krajowego,
– współpracuje z Redakcją ,,Niepokalanej".

25. Zadania Skarbnika:

– przyjmuje składki członkowskie członków Stowarzyszenia,
– przesyła składkę do Sekretariatu Międzynarodowego,
– zarządza środkami na utrzymanie Zarządu,
– prowadzi ewidencję przychodów i wydatków Stowarzyszenia,
– sporządza roczne sprawozdanie finansowe,
– zarządza pozostałymi funduszami Stowarzyszenia.

26. Zadania Doradcy Prowincjalnego zostały określone w §26.3 Statutu. Doradcą Prowincjalnym mianowany może zostać członek Stowarzyszenia, który ukończył 16 r.ż.

 

Zgromadzenie Krajowe

27. Przed każdym Zgromadzeniem Krajowym liczbę delegatów i kandydatów na członków Zarządu z każdej Prowincji ustala Zarząd Krajowy (por. §23.4 podpunkt b).
Przez Prowincje rozumie się Prowincje Sióstr Miłosierdzia, w ramach których funkcjonuje Stowarzyszenie w Polsce (por. §28.1 Statutu).

28. W przypadku większej liczby chętnych do kandydowania do Zarządu należy przeprowadzić prawybory w Prowincji.

29. Prowincja zgłasza swoich kandydatów do Zarządu i delegatów na Zgromadzenie Krajowe za pośrednictwem Siostry Koordynatorki do Sekretariatu Krajowego w wyznaczonym przez Zarząd terminie.

30. W trakcie Zgromadzenia Krajowego przed wyborami do Zarządu należy przeprowadzić wybory wstępne, podczas których można wskazać dowolnego członka Stowarzyszenia, posiadającego prawo bycia wybranym członkiem Zarządu.

31. W przypadku, gdy na daną funkcję w Zarządzie nie ma żadnego kandydata, wyboru dokonuje się spośród wszystkich członków Stowarzyszenia, posiadających prawo bycia wybranym członkiem Zarządu.

32. Zarząd Krajowy ustala szczegółową organizację wyborów Przewodniczącego, Wiceprzewodniczącego, Sekretarza, i Skarbnika oraz prawyborów w Prowincjach w zgodności z §25 Statutu.

 

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

33. Regulamin obowiązuje od dnia przyjęcia go przez Zarząd Krajowy.



 

ZAŁĄCZNIKI

Wniosek nowej grupy lokalnej o przyjęcie do Stowarzyszenia (wersja pdf)

Wniosek kandydata o przyjęcie w poczet członków Stowarzyszenia (wersja pdf)