Jan Paweł II patronem Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie

W kilka godzin po ogłoszeniu przez kardynała Stanisława Ryłko, przewodniczącego Papieskiej Rady

ds. Świeckich daty 1 maja jako dnia beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II koordynator generalny

Światowego Dnia Młodzieży 2011, bp Cesar Franco, biskup pomocniczy Madrytu oznajmił, że Jan Paweł II został mianowany patronem zbliżającego się wydarzenia, które odbędzie się od 16 do 21 sierpnia 2011 w Madrycie.

Kardynał Ryłko ogłosił termin beatyfikacji ponad 400 uczestnikom Międzynarodowego Spotkania Delegatów, którzy zebrali się w celach przygotowań do Światowego Dnia Młodzieży. Zebrani przyjęli te radosną wiadomość długimi i gromkimi brawami.

Organizatorzy ŚDM podkreślili, że Jan Paweł II zawsze darzył specjalnym przywiązaniem do młodych ludzi. Kiedy w 1985 odbywał się pierwsz Światowy Dzień Młodzieży nieżyjący papież powiedział: “Cały Kościół, na poziomie światowym, powinien być coraz bardziej zaangażowany we wspieranie młodych ludzi w ich niepokojach i pragnieniach, w ich otwartości i nadziei, aby zaspokoić ich oczekiwania i przekazując im pewność, którą jest Chrystus”.

W maju 2010 r. Stolica Apostolska zatwierdziła wybór 9 patronów Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie. Reprezentują oni całą historię Kościoła katolickiego w Hiszpanii począwszy od pierwszych świętych z Madrytu (Izydor Oracz i jego żona María de la Cabeza), przez założycieli karmelitów bosych i jezuitów (Teresa z Ávili i Ignacy Loyola), wielkiego misjonarza Wschodu (Franciszek Ksawery), mistrza literatury mistycznej (Jan od Krzyża), promotora duchowości kapłanów diecezjalnych (Jan z Ávili), pierwszą świętą Ameryki hiszpańskojęzycznej (Róża z Limy), aż po młodego człowieka naszych czasów, niedawno kanonizowanego (Rafael Arnáiz). Jan Paweł II doąłczył do tego groa jako dziesiąty patron.

źródło: http://famvin.org/pl/