Zlot WMM na Słowacji

„Niech się stanie”

Delegacja WMM z Polski, uczestniczyła w Zlocie Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej, który odbył się w dniach 26-29 lipca 2019r., w Lendaku na Słowacji. Na spotkaniu zgromadziło się około 200 członków Stowarzyszenia z całej Słowacji. W tych dniach, tematem przewodnim były słowa Maryi: „Niech się stanie”.

W Lendaku przywitał nas piękny widok panoramy Tatr, rozpościerający się nad miastem. Od pierwszych chwil w tej góralskiej miejscowości, ujęła nas serdeczność i głęboka pobożność mieszkańców. Podczas ceremonii otwarcia Zlotu, młodzież w tradycyjnych ludowych strojach, przywitała wszystkich uczestników i organizatorów wydarzenia. Nasza delegacja, wraz z dziećmi biorącymi udział w rekolekcjach w Piwnicznej- Zdrój, miała okazję zaprezentować się na scenie i podziękować za zaproszenie na Zlot. Uroczyście odśpiewaliśmy hymn WMM oraz zaprosiliśmy naszych przyjaciół ze Słowacji na Zgromadzenie Generalne, które odbędzie się w 2020 roku w Bydgoszczy. Po ceremonii otwarcia, miała miejsce Msza Święta w pobliskim kościele. Tego dnia, odbyło się także pierwsze spotkanie w grupach, podczas którego mogliśmy się poznać oraz zastanowić nad pytaniem „Po co mi Bóg?”

  Rozważanie to towarzyszyło nam także kolejnego dnia Zlotu. Podczas konferencji
ks. Jana Jakubovica, wsłuchiwaliśmy się w słowo o znaczeniu woli Bożej w życiu młodego człowieka- jak odpowiadać Bogu „Niech się stanie”, rozpoznawać dobre natchnienia i nie bać się świadczyć o Chrystusie w codzienności. Praca w grupach była okazją do zastanowienia się nad świadomością obecności Boga w naszym życiu. Dla młodego człowieka ważna jest możliwość dzielenia się wiarą, dlatego konieczna jest wspólnota, w której można rozmawiać
o Bogu i umacniać wiarę. To doświadczenie wspólnoty mogliśmy pogłębiać podczas Mszy Świętej, gdzie byliśmy świadkami przyjęcia nowych członków do Stowarzyszenia. Dzieci otrzymały Medale na żółtej wstążce, w formie przypinki; starsi członkowie przyjęli Medal na wstążce białej, zaś ceremonia konsekracji maryjnej, podobnie jak w Polsce, wiązała się
z otrzymaniem niebieskiego Medalu. Z radością i dumą obserwowaliśmy młodych Lendaczan, powierzających swoje życie Maryi.

Doświadczyć mocy wspólnoty mogliśmy również podczas warsztatów. Z wielu propozycji popołudniowej aktywności w grupach, m.in. nauki szycia strojów ludowych, wyprawy w góry, czy szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, nasza delegacja wybrała odwiedzimy chorych. Udałyśmy się do lendackiej rodziny, która przyjęła nas z wielką serdecznością. Mogliśmy poznać ich problemy i radości, wspólnie śpiewać i modlić się w ich intencjach. Spotkanie to było pięknym wypełnieniem wincentyńskiej misji naszego Stowarzyszenia oraz wprowadzeniem do wieczornej prezentacji różnych gałęzi Rodziny Wincentyńskiej. Zwieńczeniem tego dnia, była zaś adoracja- osobiste spotkanie z Panem na modlitwie, które trwało do późnych godzin nocnych.

„Niech mi się stanie, według Twego słowa”- maryjne TAK (po słowacku „Ano”), towarzyszyło niedzielnym rozważaniom podczas konferencji i spotkań w grupach. Mieliśmy okazję usłyszeć świadectwa osób, które odpowiedziały na wolę Bożą i wypełniają ją
w kapłaństwie, małżeństwie lub na misjach. O swojej służbie opowiedziały także wolontariuszki, które spędziły miesiąc w kaplicy przy rue du Back w Paryżu. Podczas uroczystej Mszy Świętej, trzy członkinie MISEVI, udające się na misje do Hondurasu, otrzymały krzyże misyjne i specjalne błogosławieństwo. Tego dnia, Maryja towarzyszyła nam w modlitwie różańcowej, przygotowanej przez wspólnoty WMM w formie filmu.

Ostatniej nocy na Słowacji czekała na nas moc atrakcji- koncert Petera Juhása, finalisty The Voice oraz Lendacki Wieczór, podczas którego zaprezentowany został lokalny folklor.  Braliśmy udział w pokazie mody regionalnych strojów oraz tradycyjnym obrzędzie zaślubin. Nie obyło się bez hucznego wesela- góralskich tańców oraz pysznych lendackich przysmaków.

Spotkanie Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej na Słowacji, było okazją do nawiązania relacji i współpracy międzynarodowej. Mogliśmy zainspirować się stylem bycia i funkcjonowania tamtejszych wspólnot- zobaczyć z jakim zaangażowaniem odpowiadają na proponowane akcje, jak dzielą się wiarą i miłością do Maryi. Piękne doświadczenie Zlotu na Słowacji zabieramy z sobą do Polski- wracamy umocnieni, ponownie zachwyceni mocą Stowarzyszenia oraz zmotywowani do wierności WMM i  kroczenia z Maryją do Jezusa!  

GALERIA